Druk offsetowy budzi wiele pytań i wątpliwości. Często osoby, niezwiązane z poligrafią, nie wiedzą, czym różni się od druku cyfrowego i jaką technikę ostatecznie wybrać. Aby rozwiać wszelkie Wasze wątpliwości, postanowiliśmy pochylić się nad drukiem offsetowym i przybliżyć Wam jego specyfikę. Technika, wykorzystywana przy druku offsetowym nie jest nowa, a jej historia sięga przełomu XIX i XX wieku. Na czym polega druk offsetowy? Znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
.
Druk offsetowy w historii
Początki druku offsetowego datuje się nawet na XVIII wiek. To właśnie wtedy Alois Senefelder miał zapisać na kamieniu listę bielizny do prania. Przypadkiem odkrył, że mieszanka sadzy, mydła i wosku odpycha wodę. W ten sposób miała powstać litografia. Prasy litograficzne uważane są za przodków druku offsetowego. Nie posiadały jednak cylindrów, które obecnie są powszechnie wykorzystywane. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku powstała pierwsza maszyna offsetowa. W 1875 roku offsetowy nadruk pojawił się na metalowych puszkach, a 20 lat później na papierze.
Druk offsetowy
W sieci możemy odnaleźć wiele definicji druku offsetowego. Najprościej mówiąc, jest to technika, polegająca na przenoszeniu farby z matrycy aluminiowej, na której jest obraz na podłoże – zwykle na kartkę papieru. Odbywa się to poprzez odbicie na cylindrze, pokrytym warstwą gumy z matrycy aluminiowej, a następnie z gumy obraz przeniesiony na podłoże – papier.
Do druku offsetowego wykorzystywane są zwykle cztery cylindry, odpowiadające czterem kolorom, którymi są cyjan (niebieski – C), magenta (czerwony – M), Yellow (żółty – Y) i Black ( czarny – K), czyli CMYK – znana przestrzeń barw. Niektóre urządzenia wyposażone są również w piąty cylinder(zespół). Służy on do uszlachetnienia wydruków lub naniesienia kolorów spoza palety CMYK, czyli, kolorów specjalnych PANTONE
Druk offsetowy powstaje w dość skomplikowany sposób i opiera się o przyciąganie oraz odpychanie cząsteczek wody. W miejscach, w których ma być wykonany nadruk, matryca pokrywana jest substancją oleofilną i hydrofobową, która równocześnie przyciąga tłustą strukturę farby, a odpycha wodę. Tam, gdzie zadruk nie jest planowany, stosuje się produkty hydrofilne i oleofobowe (przyciągające wodę, odpychające tłuszcz).
Matryce do druków offsetowych tworzy się dziś komputerowo, przy wykorzystaniu odpowiedniej technologii naświetlania laserowego. Stosunkowo niedawno pojawiły się również maszyny drukarskie, które dają możliwość przygotowywania form bezpośrednio na cylindrze w maszynie.
Do czego wykorzystać druk offsetowy?
Druk offsetowy to gwarancja efektownych rezultatów, jednak jego koszty są wyższe w porównaniu do druku cyfrowego. Dlaczego? Wpływ na to ma konieczność przygotowania matrycy, co zwiększa koszty początkowe, których w przypadku druku cyfrowego po prostu nie ma. Ma to znaczący wpływ na cenę przy mniejszych nakładach. Jeśli jednak chcesz wydrukować wiele materiałów, warto zdecydować się na druk offsetowy gdyż, czym większy nakład cena jednostkowa maleje , a w druku cyfrowym cena każdego arkusza wydrukowana jest stała. Przede wszystkim ma on widocznie wyższą jakość. Poza tym przy dużej ilości wydruków – jednostkowa cena materiałów będzie niższa niż w przypadku druku cyfrowego. Matrycę bowiem przygotowuje się raz, a zatem koszty początkowe są jednorazowe
Reasumując, druk offsetowy to stara technika wydruku, która przy obecnej technologii daje rezultaty naprawdę dobrej jakości przy stosunkowo niskiej cenie jednostkowej. Jeśli więc przygotowujesz materiały informacyjne czy reklamowe o dużym nakładzie, warto zdecydować się na tę formę wydruku. W przypadku niewielkiej liczby wydruków, korzystniej postawić na druk cyfrowy.