Lato zmierza ku końcowi, a więc zbliżają się wielkimi krokami długie jesienne wieczory, mamy więc ciekawe alternatywy dla filmów i seriali, aby móc kreatywnie wykorzystać ten czas, a szarość panującą za oknem trochę ubarwić. Zabawa różnymi technikami plastycznymi pozwala na rozwój wewnętrzny, uspokaja, kształtuje poczucie estetyki i gustu, koi zmysły, wpływa więc pozytywnie na jakość naszego życia. Dzięki nim możemy zamienić negatywne uczucia na coś niepowtarzalnego, oryginalnego i pięknego. Dlatego też sztuka wykorzystywana jest często w terapiach, nazywaną arteterapią. Na świecie jest ogromna ilość form sztuki, do jej tworzenia wykorzystuje się przeróżne materiały, ogranicza nas tylko wyobraźnia. W tym artykule skupimy się jednak na tych technikach, w których używa się papier.
Wyklejanki i wydzieranki z papieru
Jedną z najbardziej popularnych technik są wyklejanki lub wydzieranki z papieru. Często wykorzystywana jest ona przy pracy z dziećmi, ale nie tylko. Polega na rwaniu kolorowego papieru na poszczególne kawałki, które później są układane i wyklejane w danej kompozycji. W taki sposób powstają mozaiki z papieru.
Kolaż
Drugą techniką będzie kolaż, jest to forma zbliżona do poprzedniej opisanej metody. Różni się jednak pod względem wykorzystywanych materiałów podczas tworzenia. Bowiem kolaż również polega na formowaniu kompozycji i przyklejaniu jej na płótno bądź papier (z fr. collage – „naklejanie”), jednak oprócz targanego, ciętego papieru wykorzystuje się również gazety, tkaniny, fotografie. W kolażu można łączyć naklejany papier z tradycyjnymi technikami malarskimi (np. farba olejna).
Decupage
Kolejnym prezentowanym rodzajem wykorzystywania papieru będzie decoupage. Jest to metoda zdobienia polegająca na dekorowaniu różnych przedmiotów przy pomocy wyciętych motywów
z papieru. Technika ta miała swój początek w Chinach w XII wieku, kiedy chińscy chłopi zaczęli
w ten sposób dekorować swoje meble, później ta technika dotarła również do Europy.
Do aplikacji stosuje się cienki papier, najczęściej jest to zwykła serwetka, stąd też inna nazwa „technika serwetkowa”. Podłożem do ozdobienia może być niemal wszystko, co jest skórzane, z drewna, metalowe, ceramiczne, czy też kartonowe. Dla przykładu, w tym celu można wykorzystać: naczynia, szkatułki, świece, doniczki, butelki książki, itp.
Vytynanka
Papier, jak wiadomo, również można ciąć przy użyciu różnych narzędzi (np. nożyczek, skalpela). Wyróżnia się kilka rodzajów cięcia papieru, jednak najstarszą jest vytynanka . W Polsce tę sztukę nazywa się po prostu wycinanką, jest ona szczególnie charakterystyczna dla twórczości ludowej. Istnieje już od czasów wynalezienia papieru, ok VII wiek, w Chinach. Ta sztuka polega na wycinaniu ażurowym wzorów w papierze kolorowym, białym lub czarnym. Papier składany jest na kilka części i zaczyna się cięcie papieru, po jego rozłożeniu powstają piękne kompozycje. Najczęściej możemy spotkać
się z ozdobnymi serwetkami, bądź popularnymi śnieżkami w oknach, które często wycinane są przez dzieci.
Quiling
Na naszej liście nie mogło zabraknąć również quillingu. Jest to technika papieroplastyki, której nazwa została zapożyczona z języka angielskiego, gdzie termin quill oznacza rurkę czy też czynność związaną z tworzeniem takiego kształtu. Quilling polega na zwijaniu w ruloniki wcześniej wyciętych cienkich pasków z papieru kolorowego. Takie sprężynki należy następnie formować poprzez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. W kolejnym kroku są one sklejane ze sobą, bądź do ozdobnego podłoża tworząc rozmaite wzory.
Origami
Do jednych z najbardziej popularnych form przestrzennych w papieroplastyce należy origami. Jest to sztuka składania papieru wywodząca się z Chin, jednak rozwinęła się w Japonii. W jej założeniach papieru nie należy ciąć, sklejać, czy też dodatkowo ozdabiać. Z ciekawostek, w kulturze japońskiej, zgodnie z tradycją, żuraw żyje 1000 lat i symbolizuje pomyślność i pokój. Japończycy wierzą, że złożenie tysiąca żurawi z papieru przynosi zdrowie oraz dobre i długie życie. Papierowe żurawie pomagają również spełniać marzenia.
Paper-mache
Ostatnią przedstawioną techniką jest papier-mâché (z fr. „przeżuty papier”). Jest to kolejna metoda w papieroplastyce. Polega na tworzeniu form przestrzennych z masy papierowej, którą otrzymuje się poprzez wymieszanie rozmiękczonego w wodzie papieru z dodatkiem wiążącym (np. klej, krochmal), uszlachetniającym (barwniki) oraz konserwującym. Masa po wysuszeniu twardnieje tworząc gotową formę. Paper-mache wykorzystywane jest najczęściej na deskach teatru, wykonywane są z niej maski, rekwizyty, dekoracje.
Podsumowując, techniki plastyczne przy użyciu papieru stanowią fascynujący świat kreatywności i wyrazu artystycznego. Wszystkie opisane metody – od quillingu po decoupage – oferują nieograniczone możliwości tworzenia unikalnych dzieł sztuki. Papier jako nośnik daje artystom swobodę w eksperymentowaniu z różnymi formami, kształtami i teksturami, prowadząc do powstania wspaniałych kompozycji.
Niezależnie od tego, czy jesteśmy początkującymi twórcami czy doświadczonymi artystami, techniki plastyczne z papieru mogą nas zainspirować do odkrywania własnej wrażliwości artystycznej. Warto eksplorować różnorodność materiałów dostępnych na rynku oraz zgłębiać techniczne aspekty każdej metody, by tworzyć prace, które poruszają, inspirują i wywołują emocje u odbiorców.
Zachęcamy do kontynuowania odkrywania tego ekscytującego świata poprzez dalszą eksplorację, naukę i twórcze podejście. Pamiętajmy, że każda praca artystyczna zaczyna się od pomysłu, a papier może stać się naszym wiernym towarzyszem w przekazywaniu naszych wyobrażeń światu. Niech techniki plastyczne z użyciem papieru będą naszym narzędziem do wyrażania piękna i głębokich myśli poprzez jedyny w swoim rodzaju język sztuki.