Kolory w materiałach marketingowych mają ogromne znaczenie. Większość klientów deklaruje, że to właśnie barwy decydują o tym, po który produkt codziennego użytku sięgną. Odpowiednie wykorzystanie psychologii koloru może przyczynić się biznesowego sukcesu. Niebieski jest jedną z barw, która albo pozwoli Ci wspiąć się na szczyt finansowej piramidy, albo sprawi, że spadniesz z niego z impetem. Kiedy sięgnąć po odcienie błękitu, a w jakich przypadkach go unikać? Sprawdź, czy warto wykorzystać niebieski w materiałach marketingowych.
Barwy dopasowane do płci
Zanim rozpoczniesz projektowanie ulotek czy bilbordów z wykorzystaniem niebieskiego, zastanów się, do kogo kierowane są Twoje produkty pod względem płci. Mężczyźni bowiem akceptują inne barwy niż kobiety. Niebieski jest kolorem bezpiecznym – preferowanym zarówno przez jedną, jak i drugą płeć. Warto jednak wiedzieć, że oprócz niebieskiego kobiety lubią też fiolet oraz zieleń. Nie przepadają zaś za pomarańczowym, brązowym, a także szarym. Mężczyźni również wskazują niebieski jako barwę pożądaną. Uznaniem cieszy się też zieleń oraz czerń. Panowie nie przepadają zaś za brązowym, pomarańczowym oraz fioletem.
Znaczenie koloru niebieskiego
Jak już wspomnieliśmy, niebieski to kolor preferowany przez większość konsumentów. Kojarzy się głównie z powietrzem, wodą oraz czystością. Właśnie z tego powodu wykorzystywany jest przez linie lotnicze (np. LOT), wytwórców środków czystości (Domestos), artykułów higienicznych (Always, Mola) oraz kosmetyków (Nivea), czy producentów wody mineralnej (Kropla Beskidu). Oprócz tego niebieski jest kolorem spokoju, zaufania i lojalności. Z tych cech korzystają m.in. towarzystwa ubezpieczeniowe, jak choćby PZU, a także systemy płatności internetowej – PayPal. Barwa ta jest także używana przez banki i instytucje, udzielające pożyczek, np. PKO Bank Polski. Z niebieskim kojarzone jest też bezpieczeństwo oraz poczucie porządku. Nie bez powodu korzystają z niego producenci leków, a także założyciele portali społecznościowych – Facebook, Twitter. Niebieski ma dawać klientom poczucie kontroli i wzbudzać zaufanie.
Kiedy zrezygnować z niebieskiego?
Choć niebieski jest kolorem bezpiecznym i kojarzącym się raczej dobrze, są branże, w których należy go unikać. Jedną z nich jest gastronomia. Fotografie jedzenia w towarzystwie niebieskich dodatków mogą obniżyć apetyt klientów. Jeśli więc prowadzisz lokalny bar czy restaurację, nie korzystaj z niebieskiego na swojej stronie internetowej, w menu oraz ulotkach. Unikaj także tego koloru w samym lokalu – zrezygnuj z zimnego światła czy niebieskich naczyń. Nawet najpiękniejsze danie na niebieskim talerzu odbierze apetyt gościom. Błękitna poświata może bowiem wysyłać sygnał, że jedzenie jest nieświeże.
W branży związanej z żywnością są jednak wyjątki. Producentem, który śmiało korzysta z niebieskiego logo i odnosi międzynarodowe sukcesy, jest Danone. Warto jednak zauważyć, że oprócz błękitnego logo, firma nie korzysta z tej barwy w materiałach reklamowych. Zwykle stawiają oni na żółć oraz czerwień, czyli kolory, pobudzające apetyt.
Podsumowując, niebieski to kolor, który świetnie sprawdzi się w materiałach reklamowych, o ile chcemy wzbudzić w naszych klientach zaufanie, bezpieczeństwo, poczucie uporządkowania i pewności. Dobrze sprawdzi się w finansach czy ubezpieczeniach. Należy jednak unikać go w branży gastronomicznej. Jeśli więc myślisz o stworzeniu ulotek czy bilbordów, dotyczących kwestii innych niż jedzenie, śmiało sięgaj po wszystkie odcienie niebieskiego!