Kwestia kolorów to bardzo popularny temat wśród klientów oraz pracowników drukarni. Jeśli zlecałeś już wydruki, być może wiesz, że barwy, widoczne na ekranie Twojego komputera, nie zawsze tożsame są z tymi, które otrzymasz na materiałach z drukarni. Dlaczego tak się dzieje? Czy istnieje sposób na uniknięcie rozczarowania? Czy kolor na ekranie zawsze musi różnić się od wydruku? Sprawdź, co wpływa na różnicę między grafiką wyświetlaną na ekranie a drukiem.
Jakość monitora oraz profil kolorów
To, jakiego monitora używamy na co dzień, ma ogromny wpływ na jakość wyświetlanego obrazu. Profesjonaliści korzystają zwykle z ekranów, specjalnie przeznaczonych do projektowania grafiki. Monitory te wyposażone są w matryce PVA lub IPS, dzięki czemu dają szansę na kalibrację wyświetlanych kolorów. Tańsze ekrany oraz te, przeznaczone do innych celów, nie dają możliwości poprawnego ukazywania barw. Jeśli nie masz pewności, jak Twoja grafika może wyglądać w rzeczywistości, obejrzyj ją na wielu ekranach. Szybko dostrzeżesz różnice, wynikające z jakości sprzętu, którego używasz.
Innym czynnikiem, który wpływ na różnicę pomiędzy wydrukiem a wyświetlaną grafiką jest profil kolorów. Chodzi tutaj o odpowiednie ustawienie używanego oprogramowania. Domyślne wersje programów takich jak Corel czy Photoshop zwykle mają się nijak do profilu kolorów, używanych przez drukarnie. W Europie około 90% drukarni offsetowych używa profilu FOGRA i właśnie z niego powinieneś korzystać podczas tworzenia grafiki w programie graficznym. W innym przypadku możesz być bardzo rozczarowany efektem finalnym. Oczywiście istnieją również inne profile kolorów, przeznaczone do niestandardowych wydruków. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój projekt zostanie wykonany w odpowiednim profilu, skontaktuj się z wybraną drukarnią i dopytaj o tę kwestię.
Domowa drukarka jako test
Domowe drukarki – atramentowe i laserowe – nie nadają się do wydruków profesjonalnych, jednak mogą posłużyć jako sprawdzian dla Twojego projektu. Dzięki takiemu wydrukowi ocenisz czytelność projektu. Domowa drukarka nie odda jednak barw, które możesz uzyskać w drukarni, ponieważ nieprofesjonalny sprzęt ma drukować ładnie, nie zawsze wiernie, a jej ustawienia są trudne lub czasem niemożliwe do zmiany. Mimo to warto wydrukować daną grafikę, aby wiedzieć, jak mniej więcej będzie ona wyglądała i móc wprowadzić ewentualne poprawki w projekcie.
RGB a CMYK
Kwestia palety kolorów, wykorzystywanych przez komputery oraz drukarki jest chyba najistotniejsza. To, co widzisz na ekranie, wyświetlane jest w palecie barw RGB (red, green, blue). Właśnie z tego powodu jesteś w stanie dostrzec naprawdę jaskrawe kolory, które są niemożliwe do oddania na papierze. Dlaczego? Otóż sprzęt drukarski oparty jest o barwy z palety CMYK (cyjan, magenta, żółty oraz czarny). Jeśli więc dostarczony projekt został przygotowany w kolorach RGB, efekt wydruku może Cię zaskoczyć.
Niektóre drukarnie automatycznie zmieniają paletę barw przed wydrukiem, nawet bez informowania zleceniodawcy, ponieważ zwyczajnie nie ma innej możliwości. Podobnie sytuacja wygląda z kolorami dodatkowymi np. Pantone. Choć niektóre efekty można uzyskać przy użyciu nadprogramowych kolorów, wydruk jaskrawych barw z palety RGB jest po prostu niemożliwy.
Papier ma znaczenie
Dla laika papier to papier i właściwie niczym się od siebie nie różni. Tymczasem istotna jest nie tylko gramatura, lecz także odcień wybranego arkusza. Niektóre są bardziej żółte, inne wpadają w niebieski – rezultat wydruków na takim papierze będzie się znacznie od siebie różnił, nawet, jeśli użyjemy do nich tych samych farb. Jednak sam odcień papieru to nie wszystko. Istotna jest także kwestia powlekania – na papierze powlekanym barwy są bardziej intensywne, inaczej niż na matowym. Jeśli chcesz, by Twój projekt był jak najwierniej odzwierciedlony, korzystaj z profili kolorystycznych i wcześniej zdecyduj, na jakim podłożu będziesz drukować. Przed rozpoczęciem pracy wprowadź odpowiednie ustawienia do programu graficznego, choćby na podstawowym poziomie.
Podsumowując, niestety kolory na wydrukach zawsze będą się nieco różniły od tego, co widzimy na ekranie. Wpływ na to ma naprawdę wiele czynników. Możesz jedynie zmniejszać te różnice poprzez stosowanie się do powyższych wskazówek. Pamiętaj, że naprawdę dobra drukarnia zrobi wszystko, by jak najwierniej odzwierciedlić Twój projekt.